ABD: Mayısta beklentinin altında yükselen istihdam

ABD: Mayısta beklentinin altında yükselen istihdam
ABD: Mayısta beklentinin altında yükselen istihdam

Firmaların ekonomi güçlenirken, pandemi dönemindeki iş açıklarını doldurma eğilimleri Mayıs ayında 674K olan beklentinin altında 559K artan istihdamla devam etmekte. Revize edilen rakama göre Nisan ayında 278K gibi düşük bir seviyede artan (o veride 1 milyon beklenti söz konusuydu), şimdi de piyasanın oldukça yükselttiği beklentilerin altında kalan, ancak yine de ivmelenmeye işaret eden bir istihdam verisiyle karşı karşıyayız. İşsizlik oranı da %5,8’e gerilerken, katılım oranının %61,6’ya düşmesinden dolayı temkinli yaklaşmak gerekiyor. Uzun süreli işsizliğin %10,4’ten %10,2’ye gerilemesi ise olumlu.

Alt kalemlere bakacak olursak; eğlence ve konaklama, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler istihdam artışında başı çekmiş. Ülkenin bazı bölgelerinde pandemi ile ilgili kısıtlamaların gevşemeye devam etmesiyle eğlence ve konaklama sektöründeki istihdam 292K arttı. Artışın yaklaşık üçte ikisi yemek servislerinde ve içme mekanlarında (+186K) gerçekleşti. Yüz yüze eğitimin ve okulların faaliyeti ile beraber eğitim istihdamı da desteklendi. Sağlık ve sosyal yardım, Mayıs ayında 46K iş ekledi. Sosyal yardım, büyük ölçüde çocuk gündüz bakım hizmetlerinden (+18K) kaynaklı artış gösterdi.

Artan koronavirüs aşılama oranları, sosyal aktivitenin artması ve kısıtlamaların kalması ile beraber ekonomideki toparlanmayla doğrusal şekilde artan bir iş talebi mevcut ve bu da yeni işe alımların temelini oluşturuyor. Daha geniş bir iyileşme için ise, özellikle pandemide zarara uğrayan sektörlerin geri dönüşüm sağlaması şart görünüyor. Bunun için de hizmet sağlayıcıların istihdam eğilimleri büyük önem arz ediyor. Ayrıca artan işsizlik yardımları ve arz kıtlığı da işe alımları sınırlayan etmenler. Oldukça önem atfedilen ücretler verisinde %0,5 artış ve yıllık %2’lik ücret enflasyonu rakamsal olarak iyi. Ancak Mayıs ayının istihdam artışını yoğunlukla yüksek ücretli işler oluşturmakta. Dolayısıyla bunun doğallığı konusunda şüpheler var. Son 2 aya ait veriler, pandemi sonrası toparlanmayla bağlantılı olarak artan işgücü talebinin ücretler üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmuş olabileceğini gösteriyor. Ancak hala sektörler arasında büyük ücret farkları var ve ayrışmalar bu verinin doğru bir şekilde analiz edilmesini zorlaştırıyor.

İyiye giden, ama piyasa öncesinde beklentiyi çok yükselttiği ve kalem bazında ayrışmalar olduğu için de çok güçlü algılanmayacak bir veri.  Fed tapering konusunda, En azından istihdamda daha fazla ve eşit bir toparlanmanın gerektiği görüldüğü için tapering konusunda kulağını tıkamaya çalışan Powell cenahının elini güçlendirecektir.

Kaynak: Tera Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Benzer Haberler