Altın öne çıkmaya devam ediyor

Altın öne çıkmaya devam ediyor
Altın öne çıkmaya devam ediyor

Altın geçtiğimiz hafta 1890 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak Ocak ayından bu yana kaydettiği en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu. Geçen hafta ABD tutanaklarında güvercin tonunu azalmasının görülmesine rağmen, altın kripto para piyasalarında yaşanan sert satış dalgasından pozitif yönde etkilenerek yeşilde kapattığı bir haftayı geride bıraktı.1843 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, hafta boyu dalgalı bir seyir içerisinde hareket etti. Ancak hafta boyu haftalık başlangıç seviyesinin altına inmeyen sarı maden, üst üste üçüncü haftayı da yeşilde kapatarak dikkatleri üzerine çekti. Bitcoin özelinde geçen hafta yüzde 30 seviyesinde kayıp yaşanırken, altın bu süreçte 1890 dolar/ons seviyesine kadar uzanmayı başardı. Ancak hafta sonuna dek bu seviyede kalmayı başaramayan sarı maden, ABD’de açıklanan FED toplantı tutanakları sonrası satış baskısına maruz kaldı. Toplantı tutanaklarında ekonomik toparlanmanın hız kazanmasıyla birlikte varlık alımlarının azaltılmasını tartışmaya başlamış olması piyasa sert satış getirdi. Altın da bu satış dalgasından nasibine düşeni almasına rağmen hafa sonuna doğru toparlanma yaşadı. FED tutanaklarındaki sıkılaşma adımların geleceğine dair verilen mesajlar yine de altının yükselişine engel olamadı ve 1881 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayarak, yüzde 2,1 kazancı hanesine yazdı.

Gümüş ise 27,42 dolar /ons seviyesinden haftaya başlarken, 28,77 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak son üç ayın en yüksek seviyesinin kaydettiği bir haftayı yaşadı. Hafta sonuna kadar bu seviyede kalmayı başaramayan beyaz maden, 27,56 dolar/onstan yüzde 0,5 kazançla haftayı tamamladı. Altın gümüş rasyosu ise altının lehine işlediği haftada 68 seviyesinin üzerinde tutunmaya devam ediyor.

Platin geçtiğimiz haftanın en çok değer kaybeden kıymetli madeni olurken, son bir ayın en düşük seviyesini kaydettiği bir haftayı geride bıraktı. 1230 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1172 dolar/ons seviyesinden kapanış yaparak yüzde 4,7 kaybı hanesine yazdı.

Paladyum da geçtiğimiz hafta platinle aynı kaderi paylaşırken, üst üste üçüncü haftayı da kırmızıda kapattı. 2895 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2783 dolar/ons seviyesinden seans kapanışını yaparak önceki haftaya kıyasla yüzde 3,8 değer kaybetmiş oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta ülkemizdeki açılma dolayısıyla hacimsel anlamda toparlanma yaşanırken, altın işlemleri dünya fiyatlarının altında 0,50- 1,00 dolar gerçekleşti. Toplamada 6.012 kg altın, 18.762 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

 

Kaynak TROY PRECIOUS METALS TRADE INC.

Hibya Haber Ajansı