Çin’de Bahar Bayramı’nda iç tüketim rekoru kırıldı

Çin’de Bahar Bayramı’nda iç tüketim rekoru kırıldı
Çin’de Bahar Bayramı’nda iç tüketim rekoru kırıldı

Yeni koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Çin vatandaşlarının çoğu bayramı bulunduğu şehirde geçirmeyi tercih etti. Tatil boyunca sinemalar, eğlence parkları ve turistik mekanlar vatandaşlarla dolup taştı. Bunun yanı sıra, bayram sırasında gerçekleştirilen online alışveriş miktarı da büyük ölçüde arttı. Bahar Bayramı tatili sırasında pek çok Çin yapımı film gösterime girdi, gişe hasılatı rekor seviyeye ulaştı.

 

Sinema salonlarının yöneticileri, tatilin ilk 5 gününde günde 13-14 film gösterildiğini, salon başına günlük gişe gelirinin ise yaklaşık 200 bin yuana (yaklaşık 31 bin dolar) ulaşarak beklentileri aştığını kaydetti. Çin Ulusal Film İdaresi tarafından dün yayımlanan verilere göre, Bahar Bayramı tatilinde elde edilen gişe gelirinde 7,5 milyar yuan ile rekor kırıldı. Yılın ilk 1.5 ayında Çin genelinde elde edilen gişe geliri, geçen yılın tamamında kaydedilen hasılatın yarısına yaklaştı.

 

Çin’in iç tüketimi Bahar Bayramı tatilinde büyük artış gösterdi. Edinilen bilgilere göre, Bahar Bayramı tatili sırasında ülkedeki perakende satış yerlerinde ve yiyecek-içecek hizmeti veren işletmelerde gerçekleştirilen satış miktarı 821 milyar yuanı bulurken, internet üzerinden yapılan alışveriş hacmi 120 milyar yuanı geçti. Ülke genelinde gönderilen kargo paketlerinin sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 3 kat artarak 480 milyona ulaştı. En çok satan ürünlerin başında hediyelik eşyalar, beyaz eşya, spor aletleri, mücevher ve giyim ürünleri geliyor.

 

Çin Ticaret Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Ticari ve Ekonomik İş Birliği Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Gu Xueming, Çin’in iç tüketim piyasasının büyüklüğü ve düzeltilen tüketim yapısının, ülkenin ekonomik gelişmesine büyük katkıda bulunduğunu belirtti. Gu, iç tüketimdeki artışı Çin ekonomisinde çifte dolaşım modelinin hayata geçirilmesi bakımından iyi bir başlangıç olarak yorumladı. Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı