Çinli çiftçiler, sosyal medya fenomeni oldu

Çinli çiftçiler, sosyal medya fenomeni oldu
Çinli çiftçiler, sosyal medya fenomeni oldu

Çinli çiftçilerin işleri, sosyal ağlar sayesinde, servete kavuşacak ölçüde iyi gidiyor. Çiftçiler, TikTok veya benzer platformları kullanarak meyve ve sebzelerini doğrudan alıcıya satıyor. Bu yöntem, onlara stoklarını eritme ve gelirlerini artırma olanağı sağlıyor. Böylece Çin’in kırsal girişimciliğinde yeni bir yönelim belirmiş oluyor. Görece olarak kenarda köşede kalmış eyaletlerin çiftçileri ve satıcıları tarım ürünlerini kentlerdeki tüketicilere interaktif canlı yayın ve videolar aracılığıyla doğrudan doğruya ulaştırıyor. 

ByteDance Ltd. şirketine göre kırsal dünyanın TikTok benzeri bir sosyal ağı olan Douyin üzerinden ürettiği kazanç, bir yılda 15 katına çıktı. Örnek olarak ele alınan Jin Guowei, 2018 yılında Yunnan’da seyyar bir meyve-sebze satıcısı iken, 2020 yılında 7,3 milyon takipçiye sahip olup 300 milyon yuan (46 milyon dolar) ciro yaptı. Adı geçen kişinin çevrimiçi ticari başarıları arasında, 20 dakika içinde 6 milyon yuanlık nar satışı sayılmakta. 

Ancak Çinli çiftçiler, ürünlerinin elverişli koşullarda taşınması ve tüketiciye ulaştırılması için, büyük elektronik ticaret ve soğutuculu teslimat girişimlerinin lojistik hizmetlerine başvuruyor ki, bunun da bir maliyeti var. Ayrıca artan rekabet kar marjlarını da düşürüyor, ama siparişlerin sürekli artışından ve sadık bir müşteri kitlesinden kaynaklanan gelir yükselişi bu türden sorunları da fazlasıyla telafi ediyor. Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı