Demir çelik ve otomotiv günün yıldızları

Demir çelik ve otomotiv günün yıldızları
Demir çelik ve otomotiv günün yıldızları

ABD ve Avrupa borsaları hızlı yükseliş sonrası zirvelerine yakın seviyelerde soluklanıyor. Bankalar, enerji ve havayolu hisseleri satıcılı. Teknoloji döngüsel hisseleri yenmeye devam ediyor. Dolardaki toparlanma çabaları ve petroldeki gerileme dikkat çekiyor.

Veri akışında risk iştahını bozacak bir gelişme yok. Mali paketin Şubat ayı içinde çıkacağına yönelik beklentiler devam ediyor. Vaka sayısının azalması ve aşılanma sürecinin hızlanması piyasayı destekliyor. Ancak piyasalar bu olumlu beklentileri büyük ölçüde fiyatladı.

Borsa İstanbul dünyanın gerisinde kalmaya devam ediyor. MSCI Türkiye sene başından beri dolar bazında %5 getiri ile gelişmekte olan borsaların yarısına yakın bir getiri sağladı. Ancak bu artışın neredeyse tamamı Türk lirasının dolara karşı değer kazanmasından kaynaklanıyor.

Detaylara bakıldığında sektör hisse bazında ayrışmanın arttığı görülüyor. Otomotiv, demir çelik ve günün yükselen yıldızları. Bankalar ve Kanal İstanbul için alınan Emlak GYO ve Akcansa hisselerinde sert satışlar dikkat çekiyor.

ABD ve Avrupa vadelileri ve S400 konusunda çıkan haberler nedeniyle Borsa İstanbul’da hafif satıcılı bir seyir beliyoruz. Endeks için destek ve direnç olarak 1.510 ve 1560 seviyeleri öne çıkıyor.

Banka endeksinin kritik önemi olan 1500 seviyesinin üzerinde kalamamasını piyasa için teknik anlamda zayıflama işareti olarak görüyoruz. Kısa vadeli yatırımcılar BİST-100 endeksi için zarar durdur olarak 1.510 seviyesini kullanabilir.

Beklentilerden güçlü sonuçlar açıklayan Erdemir ve Tüpras hisselerinin endeksi yenmesini bekliyoruz. Erdemir hisseleri beklentilerin üstündeki temettü rakamı ile de dikkat çekiyor. Her iki hisse için de AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Kaynak İş Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Benzer Haberler