FX Piyasaları

FX Piyasaları
FX Piyasaları

USD/TRY: Risk iştahında toparlanma eğilimi gözlenirken, ABD'de teşvik paketleri ve başarılı geçen aşılama süreci ile ekonomiye yönelik iyimser beklentiler Dolar'ın dirençli kalmasını sağlıyor. Avrupa'da artan vakalar ve aşı ile ilgili olumsuz haber akışının da desteğiyle Dolar endeksi (DXY) 200 günlük ortalamasının hafif de olsa üzerine çıktı. Dolar'daki küresel görüntü, Gelişmekte Olan Ülkelere yönelik algı ve TCMB'deki görev değişikliği sonrasında risk primimizdeki (5 yıllık CDS) seyir kurda düşüşü şu aşamada engellediği söylenebilir. Diğer yandan, 8,0 seviyesinin üzerinde de şu aşamada kalıcılık sağlanamıyor. Sonuçta faizler halen yüksek seviyede ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da bir haftalık repo faizinin temel politika aracı olmaya devam edeceğini ve para politikası operasyonel çerçevesinin korunacağını vurguladı. Bu kapsamda, hafta başındaki sert hareketin ardından yaşanan bant hareketi bir süre daha devam edebilir. Bu kapsamda, 7,70 - 8,08 hareket alanı olarak izlenebilir. Bugünkü ajandaya bakıldığında; yurtiçinde TCMB'nin mart ayı PPK toplantı özeti, DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak. Yurtdışında; ABD tarafında TSİ 15.30'da geçen yılın son çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyümesi, çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi nihai verileri, ABD işsizlik maaş başvuruları ve Fed bölgesel başkanlarının açıklamaları takip edilecek. ECB yetkililerinin de konuşmaları ajandada yer alırken, bugün başlayacak AB Liderler Zirvesi'nde, bölgenin aşı programı ve Türkiye ile ilişkilerin öne çıkan gündem maddelerinden olması beklenmekte.

EUR/USD: Dün Almanya'nın PMI verileri oldukça iyi geldi. Buna karşın, Avrupa'da koronavirüs vakaları sonrasında tekrar kapanmaların gündeme gelmesi ve aşı ile ilgili olumsuz haber akışı Avro üzerinde baskı oluşturduğu söylenebilir. Diğer yandan, ABD'de başarılı geçen aşılanma süreci ve teşvik paketleriyle ABD ekonomisine yönelik daha iyimser beklentiler Dolar'ı destekliyor. Bu çerçevede, Gelişmekte Olan Ülke para birimlerindeki baskıyla birlikte EURUSD paritesi de halihazırda 1,1855 seviyesine yakın bulunan 200 günlük ortalamasının altında düşüş eğilimini koruyabilir. Öne çıkan hedef de 1,1760 civarında.

XAU/USD: Avrupa'daki koronavirüs tablosu diğer yandan ABD'de teşvik paketleri ve başarılı geçen aşılama süreci ile Dolar güçlü seyrini korurken, ABD on yıllık tahvil faizi tekrar %1,60'ın üzerinde. Buna karşın, değerli maden takip ettiğimiz 1.725 - 1.730 destek bölgesinde tutunmaya devam ediyor. Şu aşamada burası kırılmadıkça 1.750 - 1.755 direnç bölgesi hedefte kalmaya devam edebilir. Aksi durumda, 1.725 - 1.730 destek bölgesinin altına sarkma yaşanması durumunda 1.700 seviyesine kadar bir düşüş görülebilir.

 

FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatirim

Hibya Haber Ajansı