FX Piyasaları

FX Piyasaları
FX Piyasaları

USD/TRY: Yurtiçi piyasaların kapalı kaldığı iki buçuk günde ABD'de beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamları ilk etapta risk iştahını zayıflatsa da, zayıf perakende verisi piyasaların toparlanmasına destek verdi. Dolar da enflasyon verisi sonrasında yaşadığı primlerinin neredeyse tamamını perakende verisi sonrasında geri verdi. Verilerin piyasalara yön verdiği ortamda bu hafta ABD'de ikincil öneme sahip veriler takip edilecek. Bir taraftan enflasyon endişeleri sürerken, piyasa, yeni bir önemli veriye kadar, son perakende verisiyle birlikte iyimser tarafta kalabilir ki Fed güvercin tarafta kalmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Dolar'da kısa vadeli baskının sürebileceğini düşünüyoruz. Tatilde belirgin şekilde negatif ayrışan ve geçen hafta %2,6 oranında değer kaybeden TL ise haftaya alıcılı bir görüntüyle başlayarak kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Tatilde 8,51'lere kadar yükselen ve haftayı 8,46'dan kapatan Dolar / TL, bu sabah 8,30'lara kadar geriledi. Yurtiçi piyasaların kapalı olduğu günlerde düşen hacimlerin de etkisiyle emsallerinden ayrışan TL'de, kayıplarını telafi etme çabasının günün geri kalanında sürebileceğini düşünüyoruz ki yukarı da belirttiğimiz gibi Dolar'daki potansiyel baskı buna destek verebilir. Bu kapsamda, kur 8,39 direncinin altında kalabilir. Aşağıda ise destek 8,28 civarında. Söz konusu seviyelerin dışında aşağıda 8,23 desteği, yukarıda da 8,48 direnci takip edilebilir. Bu hafta ABD'de açıklanacak ikincil öneme sahip veriler dışında Fed toplantı tutanakları ve Fed yetkililerinin açıklamaları takip edilecek. Yurtiçi veri gündemi ise sakin.

EUR/USD: ABD'den beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamlarının ardından perakende verisinin zayıf gelmesi risk iştahını destekliyor. Halihazırda istihdam verileri de istenilen düzeyde değil. Bu kapsamda, yeni önemli bir veri gelene kadar piyasa perakende verisi sonrasındaki risk alma iştahını koruyabilir. Kaldı ki Fed de ulta - gevşek duruşunu koruyor. Dolayısıyla Dolar baskı altında kalabilir. Diğer yandan, Avrupa'da kısıtlamaların gevşetilmesi ve büyümeye yönelik iyimser beklentiler Avro tarafında etkisini gösterebilir. Bu çerçevede, parite, sınırlı da olsa artan uzun pozisyonlanmalarla birlikte yukarı yönlü hareket edebilir ve 1,2180 yakın direncini kırarak 1,2220 direncini hedefleyebilir. Ana hedef ise 1,2270 seviyesinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 1,2080 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.

XAU/USD: Enflasyon endişeleri bir taraftan devam ederken, ABD on yıllık tahvil faizinde kalıcılı bir yükseliş gözlenmiyor. Fed de ulta - gevşek duruşunu korurken, ABD'de açıklanan perakende verisinin ardından risk iştahındaki pozitif görüntünün ve Dolar'daki baskının süreceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, değerli madenin yukarı yönlü hareketini sürdürebileceğini öngörüyoruz. Ons Altın 1.835 ana desteğinin üzerinde kalarak 1.872 direncini test edebilir. Ara destek ve dirençler ise sırasıyla 1.844 ve 1.864 seviyesinde.

FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız... Kaynak Ziraat Yatırım - Harun Dereli   Gaye Aksongur   Turgut Uslu   Elif Çamyaran   

Hibya Haber Ajansı