FX piyasaları

FX piyasaları
FX piyasaları

USD/TRY: Aşılanmanın hız kestiği ortamda Delta varyantının yayılması ve Asya'da artan kısıtlama kararları küresel piyasalarda kısa vadeli endişe yarattı. Bununla birlikte ekonomilerdeki açılmaların ardından güçlü toparlanma gösteren makro verilerde yavaşlama işaretlerinin gözlenmesi de risk iştahına ilave baskı yaptığı söylenebilir. Güvenli limanlara yönelim gözlenirken, ABD on yıllık tahvil faizi dün %1,24'lere kadar geriledi. Bu sabah ise agresif fiyatlamalar gözlenmese de risk iştahındaki baskı devam ediyor. ABD on yıllık tahvil faizi ise  %1,30'un üzerinde. Aşılanmanın görece düşük olduğu ve varyant eksinin daha fazla hissedildiği Asya'da para birimleri negatif ayrışırken, diğer Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimleri yatay. Artan vaka sayılarına karşın ölüm ve hastaneye yatma oranları görece düşük olması orta vadeli karamsarlığı azaltıyor. Bu da agresif fiyatlamaların önüne geçebilir. Zaten dün GOÜ para birimlerinde belirgin bir baskı gözlenmemişti. Bu kapsamda, Asya hariç GOÜ para birimleri şimdilik yatay hareket edebilirler. Geçen hafta TCMB'nin zorunlu karşılık hamlesi ve BDDK'nın makro ihtiyati tedbirler kapsamında getirdiği bazı sınırlamalarla pozitif ayrışan TL'de de benzer hareket gözlenebilir. Hâlihazırda şubat seviyelerine gerileyen oynaklık seviyeleri ile kur 8,67 - 8,74 arasında bant hareketi yapabilir. Söz konusu seviyelerin dışında aşağıda 8,64, yukarıda 8,80 sırasıyla ana destek ve ana direnç konumunda. Yurtiçinde bu sabah mayıs ayına ilişkin cari işlemler dengesi verisi takip edildi. Buna göre cari açık mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 919 milyon USD azalarak 3,08 milyar USD olarak gerçekleşti. Beklenti ise 2,9 milyar USD idi. Mayıs ayı rakamları ile birlikte 12 aylık cari açık mayısta 31,9 milyar USD olarak gerçekleşti.

EUR/USD: Delta varyantı ile ilgili endişeler risk kaynağı olmaya devam ederken, ECB dün yeni strateji değerlendirmesinde yeni enflasyon hedefi belirledi. Buna göre; yeni enflasyon hedefinde daha simetrik bir yaklaşım benimsenmekte ve %2'nin altının ve üstünün eşit derecede istenmediği vurgulanmakta ve bir süre ılımlı düzeyde enflasyonun yüksek seyredeceği de belirtilmekte. Bu güvercin sayılabilecek hedefe karşın piyasanın ikna olmadığını izledik. Risk iştahındaki zayıflığa karşın parite günü %0,5 primle 1,1848 seviyesinden tamamladı. Bu sabah ise kısmi baskı altında kalan paritenin günün geri kalanında ise 1,1770 - 1,1870 arasında dalgalanabileceğini düşünüyoruz. Bugün ECB toplantı tutanakları ve G-20 Ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı izlenecek.

XAU/USD: Piyasalarda oynaklık artarken, dün 1.818 seviyesine kadar yükselen değerli maden günü 1.801 seviyesinden kapattı. Dün %1,24'lere gerileyen ve bu sabah ise tekrar %1,30'un üzerine çıkan ABD on yıllık tahvil faizi ile birlikte değerli maden bu sabah hafif baskı altında. Şu aşamada Delta varyantı kaynaklı riskler devam ederken, ekonomilerdeki açılmaların ardından güçlü toparlanma gösteren makro verilerde yavaşlama işaretlerinin gözlenmesi değerli madeni desteklemeye devam edebilir ve Ons Altın 1.790 desteğinin üzerinde tutunabilir. Yukarıda da sıralı dirençler 1.807 - 1.821 ve 1.830 seviyelerinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 1.790 seviyesinden tepki gelmemesi durumunda 1.777 destek olarak izlenebilir.

 

FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı