Karışık verilerle yol almaca

Karışık verilerle yol almaca
Karışık verilerle yol almaca

NATO zirvesi öncesi 5 gün yükselip zirve sonrasındaki 5 gün düşen BIST100 Endeksi, yeni haftaya iki günlük tepki ile başladı.  Ama üçüncü gün yani dün % 0.53 düşerek 1,402.35 puandan kapattı.

 

FED’in enflasyon konusunda “bir şey olmaz” ultra yumuşak güvercin görünümü sayesinde 21 Haziran’da 1.35’e kadar gerileyen 10 yıllık faizler bugün yine 1.50 sınırında. FED üyeleri arasında da fikir ayrılıkları görülüyor. Atlanta FED Başkanı Bostic'in, birkaç ay içerisinde varlık alımlarının azaltılabileceği ve 2022 yılında faiz artırımına gidilebileceği yönündeki söylemleri dün dikkat çekti. FED üyelerinin bugün de açıklamaları izlenecektir.

 

Dolar Endeksi son bir ayda %2.2 değer kazanırken TL de dolara karşı % 3.2 değer kaybetti. Bu süreçte sabah 8.30-10.30 arası ile öğleden sonra 17.00-17.30 arası TL’nin diğer zaman dilimlerine göre daha fazla değer kazandığı görülmekte. (30 işgününde bu dilimlerde toplamda 65 kuruş değer kazanmış) TCMB’nin 4 ülke ile swap ile görüştüğü haberinin ardından dün bu ülkelerden Azerbaycan ile anlaşmaya yakın olduğu ve diğer ülkelerin de Rusya, Malezya, G.Kore ve İngiltere olduğu yönünde haberler geçti.

 

Global piyasalarda bu sabah itibariyle olumlu trendin yavaşlasa da sürdüğü görülüyor. Bugün; İngiltere Merkez Bankası toplantısı sonucu açıklanacak. Ayrıca Almanya IFO endeksleri, Avrupa Merkez Bankası aylık raporu Avrupa gündeminde. ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve işsizlik maaşı başvuruları dataları da önem arz edecek.  Yurtiçinde ise kapasite kullanımı verileri açıklanacak.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksinde 1425-1437 aralığı ana destekti. Aşağı geçilince 1378e kadar bir sarkma oldu. Yani % 3.5 daha indi. Şimdi tepki vermeye çalışıyor.

Kaynak Alnus Yatırım

Hibya Haber Ajansı