Pandemi mücevher tercihlerini de etkiledi

Pandemi mücevher tercihlerini de etkiledi
Pandemi mücevher tercihlerini de etkiledi

Mücevherde, tıpkı moda ve diğer sektörlerde olduğu gibi yeni trendler özellikle pandemi dönemiyle birlikte yeniden şekilleniyor. Pandemi döneminde negatif duygulardan arınıp huzur bulma arayışı tüketicilerin mücevher tercihleri üzerinde de etkili oldu. Tüketiciler bu dönemde anlamı olan ve pozitif enerji yaydıklarına inandıkları figürlü tasarımlara yöneldi. Tüketiciler, sezonun ruhunu yansıtan geometrik figürlerin yanı sıra nazar, kalp, bereket ve şans gibi pozitif enerji yaydığına inanılan figürlerle tasarlanan takıları tercih etti. 

Bu dönemde seyahate çıkamayan, doğum günü kutlamalarına katılamayan ya da düğünlerini ertelemek zorunda kalanlar, daha çok yatırım refleksiyle mücevher kategorisine kaydı. Pandemiyle birlikte yeniden hatırlanan ‘güvenli liman’ altın, bu dönemde yine tercihlerde başı çekti. Günün her saatinde şıklığın tamamlayıcısı olan klasik, zamansız ürünlerin yanı sıra minimal tasarımlar da popülerliğini devam ettirdi. Pandeminin en çok satan ürünleri sırasıyla yüzük (yüzde 27), gerdanlık-kolye (yüzde 17), bileklik (yüzde 16), küpe (yüzde 13) ve alyans (yüzde 13) oldu. Pandemi sürecinde alyans satışları mağazaların kapalı olduğu dönemde azalsa da 2021’in ilk ayından itibaren artış trendine girdi. 

Altının yanı sıra pırlanta tercihlerinde de pandemi etkisi görüldü. Bu dönemde tektaşların yanı sıra renkli taşlı pırlantalar da keşfedildi. Pandemide mücevher modasında görülen geometrik, yalın etkiler ile birlikte tamamen zıt köşede maksimal etkili çoklu takılar da ilgi odağı oldu. 

Altın kalpli annelerimize altın kolye

Pandemi nedeniyle daha çok dijital ortamda kutlanan atasay.com’dan yapılan Anneler Günü’ndeki hediye tercihlerinde de figürlü tasarımlar öne çıktı. Anneler Günü alışverişlerinde kanatlı kalp, anne ve çocuğu temsil eden balık figürlü ve taşlı altın kolyeler ilk sıraya yerleşirken, onu dönemin ruhunu yansıtan bileklikler, yüzükler, alyanslar, küpeler ve bilezikler takip etti.

Hibya Haber Ajansı

Benzer Haberler