Risk algısı pozitif

Risk algısı pozitif
Risk algısı pozitif

  “PİYASANIN ROTASI” Risk Algısı Pozitif… Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 106,512,047 – tedaviye pozitif cevap veren 67,297,926 – ölü sayısı 2,326,569 kişiye ulaşmıştır. Piyasalarda Biden’in teşvik paketinin hızlanabileceği beklentisine bağlı risk algısında pozitiflik devam etmektedir. Genel beklenti Şubat ayının bu beklenti ile geçmesi ve en iyi ihtimal ile Kongre’nin Mart ayında geçmesi senaryosu etkin olmaktadır. TCMB Başkanı Ağbal açıklamalarda bulundu;

  • Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamak en önemli ve vazgeçilmez görevimiz. Attığımız ve atacağımız adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.
  • Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır. Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliği ile alınacaktır. Fiyat istikrarı, finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir. 2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız.
  • Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Dezenflasyon ve fiyat istikrarı sürecine tüm paydaşların katılımının, eş güdümün ve bütünsel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
  Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3800 seviyesi üzerinde 3905 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3850 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,1482 seviyesinde bulunurken, %1 seviyesi üzerinde kalma etkinliği devam etmektedir. Altın $1847 seviyesi ile $1800 üzerinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,2108 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,0970 seviyesi ile 200 günlük ortalaması altında fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 292.778 seviyesi ile 300 seviyesi altında hareket etmektedir. Bu noktadan sonra 300 altında kalıcı olup olmayacağını izleyeceğiz. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri) bir miktar zayıflama bulunmaktadır. (psikolojik algı 90 seviyesi üzeri veya altı!)   Kaynak GCM Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Benzer Haberler