Rüzgar devi Nexans, Çin’deki yeni fabrikasının açılışını yaptı

Rüzgar devi Nexans, Çin’deki yeni fabrikasının açılışını yaptı
Rüzgar devi Nexans, Çin’deki yeni fabrikasının açılışını yaptı

Nexans, dünyanın gittikçe büyüyen enerji ve elektrik talebini karşılayacak üretim kapasitesini artırmak üzere, rüzgar enerjisi sektöründeki varlığını güçlendiriyor. Polonya’da benzer türde bir tesisi açtıktan dokuz ay sonra, şimdi de Çin’in Tianjin kentinde yeni bir bağlantı kablosu fabrikasının açılışını gerçekleştirerek küresel varlığını geliştiriyor.

Tianjin’deki yeni fabrika, Nexans’ın Çin’deki üretim kapasitesini artırmasını sağlayacak ve şu anda piyasası daha önce görülmemiş bir büyümeye sahne olan bu ülkenin enerji tedarik zincirinin güçlendirilmesine katkıda bulunacak.  

3 bin metrekarelik üretim ve stoklama alanına sahip olan tesis, rüzgar enerjisi endüstrisine yönelik bir kablo solüsyon ve ürün yelpazesi üretmeyi amaçlıyor. Her bir ürün, hammaddeden nihai ürüne aşamasına değin en yüksek standartları karşılamak üzere altı kontrol sürecinden geçirilecek. Üretilecek solüsyonlar arasında M12 kabloları, savak prizleri ve diğer spesifik gereksinimlere uygun solüsyonlar bulunacak.

Nexans Başkan Yardımcısı Julien Hueber, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: Çin’de rüzgar enerjisi bakımından çok ilginç bir dönem yaşanıyor. Bu ülkenin piyasa büyüklüğü, dünyanın geri kalan tümünün piyasa büyüklüğüne eşdeğer olup üsteli hızla büyüyor. Aslında Çin karbondioksit emisyonlarını azaltmayı yükümlenmiş durumda. Kaldı ki rüzgar enerjisinin maliyetindeki düşüş, verimliliğindeki artış ve bu enerji türü lehine alınan siyasal kararlar söz konusu piyasa hacminin büyümesini daha da tahrik edici nitelikler taşıyor.

Nexans’ın Çin, Danimarka ve Polonya’daki tesisleri piyasanın gereksinimlerine yanıt getirerek endüstri içinde çok sayıda müşteriye hitap ediyor. Çin’deki tesisin de katılmasıyla, bundan böyle yıllık toplam bir milyondan fazla bir bağlantı kablosu üretim kapasitesi edinecek olan Nexans Grubu, dünya çapında 15 bin metreküplük bir üretim ve stoklama alanına ve rüzgar enerjisi alanında uzmanlaşmış 150 kişilik bir uzman kadrosuna sahip bulunacak. Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı