Tarım dışı istihdam verisi sonrası piyasalar

Tarım dışı istihdam verisi sonrası piyasalar
Tarım dışı istihdam verisi sonrası piyasalar

Dünya borsaları yeni zirveler yapmaya devam ediyor. İstihdam yaratımının güçlü, ücret artışının zayıf olduğu ABD verisini piyasalar sevdi. MSCI Dünya endeksi yeni bir zirve ile sene başından beri getirisini %12’ye taşıdı.

ABD tarım dişi istihdam verisi büyümenin hızlanmasına rağmen enflasyondan ücretlere sınırlı bir geçiş olduğunu gösteriyor. Haziran ayında 850bin yeni is yaratılmasına rağmen aylık ücret artışı %0,3 ile salgın öncesi seviyelerde.

Salgın öncesine göre 6,8 milyon daha düşük istihdam ve ücretlerdeki makul yükseliş gösteren veri sonrası 10 yıllık tahvil faizleri gerilerken ABD borsaları yeni zirveler yaptı. Ancak, Goldilocks ABD verisine rağmen dünya piyasalarında tüm gemileri yüzdüren bir yükseliş görmüyoruz. Asya borsaları ABD - Çin gerginliği nedeniyle satıcılı bir seyir izlemeye devam ediyor.

Türkiye varlıkları Cuma günü dünya borsalarındaki yükselişe pek katılamadı. Koç Grubunun tarihinde ilk defa hisselerinde alış açıklamasının yarattığı heyecana rağmen MSCI Türkiye günü hafif kayıpla kapattı. Yumuşak ABD verisine rağmen dolardaki yükselişin devam etmesi Türk lirasını baskıladı.

ABD Avrupa vadelileri ve Asya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da yatay bir açılışa işaret ediyor. Endeks için 1.350 destek, 1.400 direnç seviyeleri. Günün tek önemli şirket haberi Pegasus’un bir yazılım şirketini halka açma planı. Hisse için sınırlı pozitif bir haber. Ancak Cuma günü hissenin güçlü olduğunu belirtelim.

Saat 10:00’da açıklanacak enflasyon rakamları günün önemli verisi. Aylık piyasa beklentisi %1,4, İş Yatırım tahmini 1,5 düzeyinde. PMI verisine paralel enflasyonda yukarı yönlü sapma olursa kur üzerinde baskı görülebilir.   Haberler & Makro Ekonomi Hafif araç pazarı Haziran ayında %12.5 büyüme ile 80 bine ulaştı ODD’nin açıklandığı Haziran ayı verilerine göre, hafif araç iç pazarı Haziran ayında yıllık bazda %12.5 artışla 80 bin adete artarken, 1Y21 kümülatif Pazar rakamını %55 artışla 395 bin adete taşıdı. Haziran ayı hafifi araç satışları on yıllık Haziran ayı ortalama satışlara göre ise %12,0 artış gösterdi. 1Y21’de hafif ticari araç satışlarındaki %67.2’lik (Haziran ayı için %25.6 artış) büyüme pandemiyle birlikte hızlanan e-ticaret büyümesinin etkisiyle binek araç satışlarındaki %55.4’lük (Haziran ayı için %12.3’lük artış) büyümenin üzerinde gerçekleşti. Yüksek baz yılı etkisi, yüksek borçlanma oranları, artan maliyetlerin yansıtılmasıyla artan araç fiyatlarına rağmen, pandemiyle birliklte artan şahsi otomobil kullanımı ve otomotivin bir yatırım aracı olarak görülmesi Haziran ayında iç pazar otomotiv satışlarında büyümeyi destekledi. 1Y21’de Doğuş Otomotiv hafif araç pazar payını yıllık yüzde 2.9 puan arttırmayı başarırken, Tofaş Fabrika ve Ford Otosan sırasıyla yıllık yüzde 0.1 puan ve yüzde 0.8 puan pazar payı kaybetti. Haziran ayında ise Doğuş Otomotiv hafif araç pazar payını yıllık yüzde 4.1 puan arttırırken, Tofaş ve Ford Otosan sırasıyla yıllık yüzde 2.7 puan ve yüzde 1.1 puan pazar payı kaybetti.

Yılın geri kalanında artan araç fiyatlarıyla otomotiv talebinin bir noktada dengeleneceğini düşünüyoruz. Ayrıca geçen yıl Haziran ayında otomotiv talebine kuvvetli ivme kazandıran düşük kredi kampanylarıyla 2Y20 baz etkisi yüksek. Tüm bunlara ek otomotiv alımlarında kredi vadelerinin 12 ay düşürülmesinin de önümüzdeki dönemde otomotiv talebini olumsuz etkileyebileceğini düşünüyoruz. 2020 yılındaki 773 bin hafif araç pazarına benzer 2021 için 775 bin adet pazar tahminimiz 2Y21’de yıllık bazda %25 düşüşe işaret ediyor. Güçlü Haziran ayı otomotiv iç pazar beklentilerinin hafta başında şekillenmesiyle otomotiv hisse fiyatlarına yansıdığından açıklanan ODD verisinin oto hisseleri üzerinde önemli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz. Kaynak İş Yatırım

Hibya Haber Ajansı