Ünsal: "İnsanlar markete gittiğinde ödeme yapmayıp helalleşelim diyemiyor"

Ünsal: "İnsanlar markete gittiğinde ödeme yapmayıp helalleşelim diyemiyor"
Ünsal: "İnsanlar markete gittiğinde ödeme yapmayıp helalleşelim diyemiyor"

BİRKONFED Genel Başkanı Osman Ünsal normalleşme sürecini ve ekonomiyi değerlendirdi. BİRKONFED TV canlı yayını ve Hibya Haber Ajansı, Hibya Haber Ağı’nda yer alan tüm sitelerde yer aldı. 

BİRKONFED Genel Başkanı Osman Ünsal, şu ifadeleri kulandı:

"Çiftçilerimiz kiminle helalleşecek.?"

"Helalleşmek Türk geleneğinde önemi bir durumdur. Bir mağduriyet oluşur onu karşılar ve helalleşir ödeşiriz. Cenazede helalleşme olur ve bizim geleneğimiz böyledir. Cumhurbaşkanımızın helalleşelim sözünün öncesine bakmak lazım. Neden helalleşelim ona bakmak lazım. Ben çok doğru bulmuyorum. Pandemide zarara uğramış esnafımız var bu esnaflarımız kiminle helalleşecek.? Yanlış eğitim öğretimden doğru düzgün eğitim alamamış öğrencilerimiz kiminle helalleşecekler.? Çiftçilerimiz kiminle helalleşecek.? Ben bunu çok merak ediyorum.

"Türkiye elini masaya vurması gereken bir ülkedir"

Bu süreçte Filistin meselesi ortaya çıktı. Biz Filistinli ve Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanındayız. Dedik ki bir an önce buraya diplomasi heyeti gönderilmesini istedik. Çocuklar öldürülüyor. Bu çok ciddi bir olay. Bugün Mısır koridor açtı, Türkiye bir Mısır gibi bir ülke değil midir.? Türkiye elini masaya vurması gereken bir ülkedir. Sıkıntı hala devam ediyor hiçbir şey yaptığımız yok. Biz devletimizden Rahmetli Erbakan gibi hemen bakanlar kurulu kararı almak gerekirdi. Bunu yapamıyorsak heyet gönderilmeliydi. Biz hala ne yapıyoruz biz sadece kınıyoruz.

"İnsanlar markete gittiğinde ödeme yapmayıp helalleşelim diyemiyor"

17 günlük kapanmanın ekonomik yönden birçok sıkıntısı oldu. Vatandaşa yardım yapılmadı. Bugün kapanalım yarın açalım gibi tedbirlerle bu iş artık çözülmeyecektir. 40 milyar dolar Suriyeli mültecilere verip özellikle 17 günlük kapanmada kendi vatandaşına yardım yapmıyorsan. Olmaz. Ortada ciddi bir sıkıntı var. Aşılama yok zaten kapanmanın amacı aşı sürecini hızlandırmaktır. Kapanma olduğunda aşı yoksa sadece o anlık vaka sayılarının düşmesi sağlanır. Artık vatandaş bu durumu kaldıramıyor.

Bugün 300 lirayla markete gidiyorsunuz iki poşetle çıkıyorsunuz. İnsanlar markete gittiğinde ödeme yapmayıp helalleşelim diyemiyor. Birileri bundan rahatsızlık duymuyorsa ben bu vicdanda şüphe ederim.

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı normalleşme genelgei hakkında, 

Bu işin kapanma süreci planlı değil, normalleşme süreci de planlı değil. Bunun doğrusu birkaç gün önceden bu toplantının yapılması ve plan program dahilinde açıklama yapılmasıdır.

Ülkenin kapanma ve normalleşme süreci kritik süreçlerdir. Yıllardan beri bu ülkenin bir planlama yöntemi yoktur. Günübirlik bu işten nasıl çıkarız mantığıyla olan bir durum var. Hayatımızın her şeyinde planlama vardır. Buna vakit ayırmamış buna kafa yormamışlar.

1 hazirandan sonra artık ciddi bir şekilde normalleşmeye dönmemiz lazım. Sektör ciddi sıkıntıda. Bir sürü insanlarımızın sorunları var. Bizim aşı tedarikini en kısa sürede çözüp normalleşmemiz lazım. Türkiye zaten en ufak bir problemden etkilenen bir ülkeyiz. Bir de pandeminin sorunlarını hızlı bir şekilde bertaraf etmezsek ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Cumhurbaşkanımız bir sosyal medyaya girin baksın, gerçekten öyle şeyler yazıyorlar ki bunlara gerçekten gözünüzü kulağını kapatmanız mümkün değil.

İzleyicilerden gelen sorular ise şöyle:

Aşı randevusu alıp aşıya gitmeyen insanlar var?

Bilim insanlarımıza güvenmemi lazım. Dünya düzenine uymak lazım. Aşılarımızı olalım lakin ben sağlıkçı değilim ama birtakım insanlarda yan etkilerde görüldü. Ben yan etkisi vardır demiyorum sakın yanlış anlaşılmasın. Aşı bu sorunun tek çözüm noktası.  İnsanlarımızın bir an önce aşılarını olmalarını ve bu normalleşme sürecine katkı sağlamaları gerektiğini düşünüyorum.

Neler yapacaksınız.?

Ülkemizin ekonomik kalkınma konularının birçoğunu çalışıyoruz. Türkiye’nin üretim ekonomisine dönmesi lazım. Biz bugün neden işsizliği ve yapılmayan yardımları konuşuyoruz.? Türkiye üreten bir ülke olsaydı bunlar olmazdı. Biz bunun için çalışan bir STK’yız.

Yap işlet devret konusu hep gündemde olan bir şey. Bir ülkeye yapılmış olan hizmet bu ülkenin değeridir. Biz buna karşı değiliz biz usulü eleştiriyoruz. Rekabet ortamı oluşturulması lazım. Köprü yapılıyor geçen yok yol yapılıyor giden yok. Zafer havaalanı mesela buna bir örnek. 4 ayda 67 kişi geçmiş. Bu paralar milletin parası hepimizin parası. Üretimden başka hiçbir şey bizi düzlüğe çıkaramayacaktır.  Yabancı sermayeyi ülkeye getirmek lazım. Yatırımı çeşitlendirmeliyiz. Ticari ilişkilerin akılcı ve uzlaşı bir biçimde olmasını istiyoruz.

Ülkemizde planlama ve organizasyon sıkıntısı var. Devlet planla teşkilatı diye bir kurum var vardı ve bu kurumlar kapatıldı. Bütün her şeyin sorumluluğu hükümete yükleniyor. İnsanlar bu ülkede hukuku konuşuyor. İnsanlar bu ülkede her şeyi konuşuyor. Sayın cumhurbaşkanımızın bu sorunları görmemesi için hiçbir iletişim ağını kullanmıyor olması gerekir. Ben gerçekten anlayamıyorum.

Suriyeliler ve Filistinlerimiz nereden kardeşimiz oluyor?

Hepimiz din kardeşiyiz. Türkiye’nin tarihine baktığımızda her zaman mazlumun yanında zalimin karşısında olmuş bir ülkedir. İnsani ve dinsel kardeşliğimiz var. Mağdurun dinine ırkına mı bakıyoruz. Biz önce mağdurun yanında olmalıyız."

Hibya Haber Ajansı