Yapma etme derken

Yapma etme derken
Yapma etme derken

Delta ve Delta Plus varyantları nedeniyle Dünya'da yeniden kapanma önlemlerinin arttığı görülüyor. Hollanda'da vaka sayıları artmaya başlayınca birçok eğlence mekanı, yeniden kapanma kararı aldı. 23 Temmuz'da başlayacak Japonya Olimpiyatlarında başka ülkelerden seyirci almayacaklardı. Yani Turist gelmeyecek, kendi vatandaşları izleyecekti. Dün, kendi vatandaşlarına da yasakladılar. Satılan biletler geri iade edilecekmiş.  Ülke de halen düzenleme komitesine “yapmayın” diye baskılar sürüyor ama muhtemelen geri dönmeyecektir.

 

FED tutanakları sonrasında ABD 10 yıllık tahviline hücum yaşanınca faiz % 1.25 ile son 5 ayın en düşüğüne geriledi. Bu kadar keskin bir hareket diğer piyasaları da bozdu. Avrupa ve ABD'de rekor üstüne rekor kıran borsalarda bir satış dalgasına yol açtı. Avrupa'da endeksler % 1.7'den fazla değer kaybederken ABD'de endeksler açılıştan sonra toparlansalar da % 0.7-% 0.9 arasında değer kaybı yaşadılar. Bu sabah Asya borsalarında kayıplar görülüyor.

 

BIST100 Endeksi de dışarıya uydu ama açıkçası 1375 desteği sayesinde onlara göre daha az kayıpla dünü % 1.27 düşüşle 1,372.98 puandan kapattı. EREGL endeksi aşağı çeken hisselerde başı çekti. Akşam seansında Vadeli işlemlerde hafif toparlanma oldu zira ABD endeksleri toparlandı. Bu sabah itibariyle bakınca S&P500 % 0.3, Emerging Market Endeksi % 0.2 bizim kapanışın üzerinde. USDTRY de sakin. Dolayısıyla kötümser bir başlangıç beklemiyoruz. Banka hisselerine yönelik yabancı girişinin devamı halinde 1375 üstüne atması ile endeksin yeşillenmesi muhtemeldir. Tabi onun altına tekrar sarkarsa hedge gerekebilir.

 

Bugün yurt içinde; Cari açık verisi, sanayi üretimi ve TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır'da konuşma yapacak.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksinde 1425-1437 aralığı ana destekti. Aşağı geçilince 1385’deki 200 günlük ortalama da tutmadı ve ay sonunda 1351’e kadar sarktı. Endeks, Temmuz’a % 3.2 yükselişle başlasa da 200 günlük ortalamanın üstünde kalamadığı görülüyor.

Kaynak Alnus Yatırım

Hibya Haber Ajansı